Agro-industriezh : Emsavet ar gazetennerienn ’nep d’ar gwask ’vez lakaet warne

25 mae 2020

500 kazetenner, media ha sindikat o deus kensinet al lizher-se en un neubeut devezhioù… Ha reuz ’zo ’touez pennoù-braz ar vro ! Taget ga’r gazetennerien ar fed ma vez start-kennañ dezhe labourat war an agro-bizness, kement ha ma vezont lakaet war gwask. Aze o deus divizet da blantañ tan en omerta ’zo e Breizh.

Photo by Julius Drost on Unsplash

Loïg Chesnais-Girard, prezidant
Jean-Michel Le Boulanger, bez prezidant e-karg eus ar sevenadur ha eus an demokratelezh rannvroel
Olivier Allain, bez-prezidant e-karg eus al labour-douar ha eus ar boued ha bevañs
Lena Louarn, bez-prezidantez e-karg eus yezhoù Breizh

E Breizh eo ez eus produet ar muiañ a laezh… ha tost un hanter eus ar c’hig e Bro-C’hall. Breizh a zo e kreiz ar sistem labour-douar gall ha dre se emañ stag ouzh an holl zalc’hoù a ya da heul: yec’hed, en-dro, sokial… Koulskoude eo diaes tre kelaouiñ an dud war mod e labour ar stalioù gounezvouedel, stalioù hag a zo hollbouezhus en hor rannvro.

Abalamour d’o enklaskoù ez eus kaset kelaouennerien dirak ar justis en abeg da wallvrudañ. Ul lodenn anezho a zo lakaet en o glud. Gwasoc’h a zo evit an dra se c’hoazh rak hiniennoù ne gavont ket labour ken. Sañsuret ez eus pennadoù-skrid. Nullet ez eus reiñ yalc’hadoù gant ur c’huzul kêr d’ur radio peogwir ez eus bet kinniget gantañ abadennoù diwar benn an agrokimiezh. N’hall ket an nen lakaat ar gaoz war sujedoù zo kuit da lakaat drouk er stalioù a bae tammoù bruderezh skignet er mediaoù…

Istor Ines Leraud a zo un arrouez eus ar pezh emaomp o paouez taolenniñ. Re zo re. Kazetennerez a zo anezhi ha kenaozerez ar vandenn-dreset « Bezhin glas, an istor mouget ». Gwask a zo bet lakaet warni meur a wech. Kement mañ a zo bet disklaeriet gant ur c’huzul skoazell savet a-ratozh evit souten anezhi. Pedet eo bet da vont da gemer perzh e saloñs al levrioù e Kintin? Nullet eo bet ar bedadenn un nebeut devezhioù araok diwar goulenn unan eus eil-maered ar gumun… a zo goprad Kambr al labour-douar en Aodoù-an-Arvor. Kement mañ a zo bet disklaeriet splann gant ar gazetenn Le Canard enchaîné e miz Meurzh 2020. Gant ar soñj emañ Skol Vreizh e brezhoneg da embann ar vandenn-dreset? Divizout a ra ar renerien dilezel ar raktres, a-benn fin ar gont, gant aon ma vefe nullet yalc’hadoù roet gant ar Rannvro d’o stal. Kadarnaet eo bet ar c’heloù mañ gant France 3 d’an 20 a viz Mae.

N’haller ket asantiñ e yafe un ti-embann betek en em sañsuriñ gant aon rak bout kastizet gant un ensavadur lec’hel. Petra a dalv an dra se? Hiniennoù hag a zo e liamm gant sistem ar stalioù gounezvoudel a c’hallfe levezoniñ dilennidi ar Rannvro en o dibab politikel hag arc’hantiñ? A-drugarez d’un destenn frank embannet gant Libération d’an 8 a viz Mae diwar benn an afer se en deus savet an emsav sevenadurel e vouezh. Ha c’hwi, ao. Chesnais-Girard asambles gant ao. Le Boulanger az peus divizet harpañ Ines Leraud, ez-ofisiel. Koulskoude n’eo ket sklaer pep tra…

Evit mad an demokratelezh en deus afer an nen eus enklaskoù kaset gant kazetennerien hag a zo gouest da ziskoachañ tu du hor sevenadurezh hag hon ekonomiezh. Da Rannvro Breizh, bremañ, da ziskouezh emañ stag ouzh ar frankiz da gelaouiñ ha da vezañ kelaouet mat. Gant ar berzh a ra ar vandenn-dreset « Bezhin glas, an istor mouget » e weler awalc’h e fell d’ar geodedourien gouzout hiroc’h war mont en dro ha techoù fall ar stalioù gounezvouedel.

Ni, kazetennerien, a c’houlenn ganeoc’h:

Dre ma ‘zeus bet roet lañs da grouiñ arsellvaoù evit studiañ an « agribashing » gant minister an diabarzh ha minister al labour-douar e departamantoù zo e c’houlennomp ganeoc’h krouiñ, eus ho tu, un arsellva rannvroel da warantiñ ar frankiz da gelaouiñ. Pal ar benveg dizalc’h mañ a vo reiñ an tu da gelaouiñ ar Bretonezed hag ar Vretoned gant keloù sklaer ha fraezh. Gant an arsellva mañ e ranko bezañ gwarezet ar gazetennerien a c’hallfe bezañ gourdrouzet abalamour d’al labour bet kaset ganto ha souten an enklaskoù a vo renet ganto, en dazont, war ar greanterezh gounezvouedel.

Mennet eo ar gazetennerien a gas al lizher mañ deoc’h da labourat evit lakaat war wel tuioù fall ar stalioù gounezvouedel a zo e Breizh. Mont a rint hebiou an diaezamantoù a vefe savet evit mirout outo kelaouiñ ar geodedourien. Un tamm mat a genlabourerien-ezed eus Breizh ha eus lec’h all a zo savet a-du ganto ha diwar se o deus sinet al lizher mañ, evit lod o c’houzout ez eus riskloù d’en ober. Kazetennerien a zo n’o deus ket gellet sinañ al lizher en aon da vezañ lakaet diaes deiz pe zeiz. N’hallomp ket asantiñ e c’hallfe bezañ dañjerus, e Breizh, difenn ar frankiz da gelaouiñ.

O c’hortoz ur respont eus ho perzh emaomp. Trugarez deoc’h.

Kazetennerien eus Breizh ha eus Bro-C’hall

Syndicat national des journalistes (SNJ) ; Syndicat national des journalistes CGT (SNJ-CGT) ; CFDT-Journalistes ; Fédération européenne des journalistes (FEJ) ; Mediapart ; Disclose ; Collectif Informer n’est pas un délit ; Collectif de journalistes We Report ; La Meute Photographie ; Club de la presse de Bretagne ; Club de la presse de Bordeaux ; Profession : Pigiste ; Reporters en colère ; AJSPI (Association des Journalistes Scientifiques de la Presse d’Information) ; Reporters sans frontières (RSF) ; Benoît COLLOMBAT, cellule investigation de Radio France ; Alain GOUTAL, dessinateur de presse et auteur BD, membre de Cartooning for peace et France cartoons ; Daniel MERMET ; Ricardo GUTIÉRREZ, secrétaire général de la Fédération européenne des journalistes (FEJ) ; Fabrice NICOLINO, Charlie Hebdo ; Emmanuel POUPARD, premier secrétaire général du SNJ ; Hervé CHAMBONNIÈRE, Le Télégramme ; Elodie GUÉGUEN, Radio France ; Judith CHETRIT ; Erwan BLANCHARD, Radio Breizh ; Fabrice LEROY, France 3 Bretagne ; Adila BENNEDJAÏ-ZOU, France Culture ; Thierry LE CORRE, Le Télégramme ; Bastien CHEVAL, Ouest-France ; Maxime FERRER, Le Monde ; Florence MORICE, RFI ; Thierry CHARPENTIER, Le Télégramme ; Gaëlle COLIN, Ouest-France ; Geoffrey LE GUILCHER, indépendant ; Jean-Luc PADELLEC Le Télégramme ; Marc-André MOUCHÈRE, France 3 Bretagne ; Soizic ROBET, Ouest-France ; Simon AUFFRET, Le Monde ; Gael BRIAND, rédacteur en chef du Peuple breton ; Hélène DUVIGNEAU, AFP ; Daniel ROUQUIÉ, Reuters ;Loïc GUELLEC, France Bleu ; Giv ANQUETIL, France Inter ; Ivan DU ROY, Bastamag ; Richard BONNET, Arte ; Marc GIRAUD, RTL ; Laurence GUILMO, Ouest-France ; Kristen FALC’HON, documentariste ; Dimitri L’HOURS, Le Télégramme, élu suppléant SNJ ; Raphaëlle VIVENT, indépendante ; Alexandros KOTTIS, AFP ; Céline REICHEL, pigiste secrétaire de rédaction ; Sandrine BOUCHER, Femmes ici et ailleurs ; Marie HAYNES ; Pierre CHAPIN, Le Télégramme ; Sylvain LEPAROUX, illustrateur ; Tudi CREQUER, France Bleu Breizh Izel, délégué SNJ-CGT ; Lena BJURSTRÖM, Collectif Focus ; Charlotte PERRY, France Inter ; Antoine BORZEIX, indépendant ; Guy LALUC, Argos ; Mathilde GOANEC, Mediapart ; Karine CEVAER, France 3 ; Virginie WOJTKOWSKI, indépendante ; Jean-Luc BERGOT, Radio France, SNJ-CGT ; Mireille PENA, Estuaire ; Sarah BOS, Acteurs Publics ; Anne-Sophie NOVEL, indépendante, JNE et Disclose ; Lou MILLOUR, Radio Kerne ; Tom CARIOU ; Myriam ADAM, indépendante ; Mathilde DAMGÉ, Le Monde ; Laïla AGORRAM, France 3 ; Cerise SUDRY-LE DÛ, collectif Les Journalopes ; Louis NINNOG, étudiante et indépendante ; Marie-Paule NOUGARET, indépendant, JNE ; Jane HERVÉ ; Agnès SINAI, Actu-Environnement, Le Monde diplomatique ; Simon GOUIN, Basta! ; Corinne CHAUVIGNÉ, indépendante ; Laurence LERAY, indépendante ; Thibaut SOULCIÉ, pigiste ; François BOURGEON, auteur (scénariste dessinateur) ; Jean-Michel SICOT, photographe ; Mathieu BAIJARD ; Violette VAULOUP, IUT de Lannion ; Laëtitia GAUDIN-LE PUIL, indépendante ; Lannig STERVINOU ; Véronique REBEYROTTE, France Culture ; Caroline TROUILLET ; Laure NOUALHAT ; Nicolas BÉRARD, L’Âge de faire ; Jérôme GICQUEL, 20 Minutes Rennes ; Armelle PARION, indépendante ; Sophie CHAPELLE, Basta! ; Gilles FUMEY, Liberation.fr (blog Géographies en mouvement) ; Bruno SALAÜN, Le Télégramme ; Pierre PUCHOT ; Lena GUILLAUME ; Garance DIACONU, indépendante ; Colyne EMERIAU, IUT de Lannion ; Aurore BAYOUD, France 24 ; Guillaume DE MORANT, collectif Extra-muros ; Auriane DUROCH-BARRIER ; Franck BOURGERON ; Léo ROUSSEL, Ouest-France ; Aurélie CRÉTÉ, pigiste ; Léo TIXADOR, indépendant ; Nicolas JAILLARD, réalisateur et photographe ; Lily JAILLARD, IUT de Lannion ; Benjamin CUQ, indépendant ; Tifenn LORCY ; Morgane BRAMOULLÉ, Radio Kerne ; Marion FLOCH ; Emma DEUNF, indépendante ; Robert CRÉMIEUX, Revue Partage, SNJ ; Sandra FRANRENET, pigiste indépendante ; Vincent FEURAY, Abaca press ; Bruno VAN WASSENHOVE ; Mathilde GOLLA ; Romane SALAHUN, Radio Parleur ; Pauline KERSCAVEN, magazine d’Eau et Rivières de Bretagne ; Martin BODRERO, co-fondateur de Radio Parleur ; Ronan LARVOR; Anna QUÉRÉ, pigiste ; Carole COLLINET-APPÉRÉ, France 3 Bretagne ; Emmanuel LEPAGE, auteur de BD ; Julien BOITEL, Le Télégramme ; Jérémy FICHAUX, IUT de Lannion ; Julien VAILLANT, Le Télégramme ; Koupaïa RAULT, IUT de Lannion ; Éloïse BAJOU, indépendante ; Raphaël BALDOS, La Croix, AFP ; Noëlle COUSINIE, honoraire, membre du bureau national du SNJ ; Tugdual KARLUER, kazetenner ; Valentin DAVODEAU, pigiste ; Mélina RIVIÈRE ; Jérôme BÉQUET, indépendant ; Mathieu HERRY, France 3 Iroise ; Franck RENOIR, indépendant ; Catherine BAZILLE, France 3 Bretagne ; Hélène FERRARINI, indépendante ; Vincent NAËL ; Laury-Anne CHOLEZ, indépendante ; Antoine LE GOFF ; Jean-Loïc LE QUELLEC ; Malika BARBOT, Radio Parleur et Hans Lucas ; Jean-Noël POTIN, Le Télégramme ; Jérémy PAOLONI, étudiant en journalisme et photographe ; Nicolas MAYART ; Thibaud VAERMAN, Hans Lucas ; Salammbô MARIE, pigiste ; Lola LOUBET, Hans Lucas ; Quentin SAISON, APJ, Hans Lucas, SNJ-CGT ; David THOMAS, pigiste Le Télégramme, AFP, L’Équipe, SNJ ; Agathe MELLON, Revue Projet ; Gwenaëlle BRON, France 3 ; Olivier SCAGLIA, Le Télégramme ; Nicolas TURCEV, Livres Hebdo ; Sylvain ERNAULT ; Rémi AMALVY, L’Usine Nouvelle ; Stéphane JÉZÉQUEL, Le Télégramme ; Louis FLOC’H, IUT de Lannion ; Philippe CLANCHÉ, pigiste, collectif Extra-Muros ; Isabelle RETTIG, France3 Bretagne ; Yonathan VAN DER VOORT, indépendant ; Anaëlle VERZAUX, France Inter et Là-Bas.org ; Louise RAULAIS ; Bleuenn LE BORGNE, France 3 Iroise ; Claire LOUET ; Florence MALÉSIEUX, France 3 Bretagne, Sud Medias Télévision ; Morgan LARGE, Radio Kreiz Breizh ; Catherine AUBAILE, France 3 ; Laurence DIERICKX, freelance ; Riwan MARHIC ; Chloé TEMPÉREAU, France 3, Sud Médias Télévision ; Maël BAUDÉ, IUT de Lannion ; Eugenio MAILLER, Alimentation générale ; Faustine STERNBERG, Le Poher ; Muriel LE MORVAN, France 3 Bretagne ; Pablo AIQUEL, indépendant, SNJ-CGT ; Pierre-Yves BULTEAU, Mediapart, Le Monde, auteur de documentaires sonores ; Oussama SBAÏ, indépendant ; Yuna COJEAN, indépendante ; Inès LÉRAUD, indépendante, Disclose ; Manon DENIAU, pigiste ; Gwenvaël DELANOË, indépendant ; Pascale BREVET, Alimentation générale ; Juliette CABAÇO ROGER, pigiste ; Youna RIVALLAIN ; Alizée GUILHEM, indépendante ; Carine FOUTEAU, Mediapart ; Mathilde SIRE, Ouest-France ; Bertrand GOBI, indépendant ; Lionel LÉVY, indépendant ; Yves BOITEAU, Le Courrier de l’Ouest ; Paul BOHEC, Le Télégramme ; Quentin-Mathéo PIHOUR, IUT de Lannion ; Fabrice HODECENT, indépendant ; Sébastien ROCHARD, indépendant, éducation aux médias Report’Cité ; Julie LALLOUËTGEFFROY, présidente de Profession : Pigiste ; Marie-Charlotte LAUDIER, indépendante ; Guillaume CORDEAUX, indépendant ; Isabelle BORDES, Ouest-France, CFDT-journalistes ; Jean-François CULLAFROZ-DALLA RIVA, honoraire ; Christian JACQUIAU, indépendant, auteur ; Gérard ALLE ; Lise PRESSAC ;Pierre-Henri ALLAIN ; Hervé HILLARD, Ouest-France ; Romain LEDROIT, indépendant ; Loïc FAUJOUR, Siné mensuel ; Amanda JACQUEL, indépendante ; Solenne DUROX, Le Parisien, Aujourd’hui en France ; Elodie DARDENNE, Ouest- France ; Mathilde GARDIN ; Tunvezh GWLAGEN-GRANDJEAN, Radio Kerne ; Jean-Marie LEFORESTIER, Marsactu ; Vanessa DESCOURAUX, France Inter ; Sandrine CHESNEL, indépendante ; Aurélie DELMAS, Libération ; Béatrice TURPIN, indépendante ; Olivier MINOT ; Coralie SCHAUB, Libération ; Enora MOLAC, Radio Bro Gwened ; Guillaume HUBERT, Le Télégramme, Radio Parleur ; Charlotte DEROUIN, indépendante ; Yann LE NY, pigiste ; Guillaume PERROT, pigiste AFP ; Quentin HERNANDEZ, L’Acentrale ; Christel LECA, indépendante ; Neven LE PENNEC, RBG ; Bernard MAILLARD ; Joëlle GARRUS, élue CFDT ; Aude MASSIOT, Libération ; Aurélie CONSTANT, SNJ-CGT ; Vivien CHAREYRE, France Télevisions ; Fanny HARDY, indépendante ; Katia VILARASAU, indépendante ; Claire BAUDIFFIER, pigiste ; Jacob KHRIST, Hans-Lucas ; Marine LEDUC, pigiste ; Jean-Hervé GUILCHER, France 3 Bretagne ; Soraya MORVAN-SMITH, France 24 ; Xavier DEBONTRIDE, BàM! ; Mélanie MAROIS ; Silvain GIRE, Arte Radio ; Irena DESCUBES ; Charlotte HERVOT, pigiste ; Mathilde BIENVENU, indépendante ; Julie SICOT, Tébéo TV ; Cécile THIBERT, Le Figaro ; Margaux LACROUX, Libération ; Régis DELANOË, indépendant ; Sophie HÉRIAUD, indépendante ; Pauline FERCOT, Tebeo TV ; David PROCHASSON, indépendant ; Julien MARCHAND, Bikini magazine ; Marianne KERFRIDEN ; indépendante ; CFDT-Journalistes ; Armand PATOU, Ouest-France ; Donatien HUET, Mediapart ; Paul JÉGAT ; Christelle GUIBERT, Ouest-France ; Flora CHAUVEAU, Ouest-France ; France TIMMERMANS, indépendante ; Kak, l’Opinion ; Guirec FLÉCHER, Le Télégramme ; Loréna BORDIEC, IUT de Lannion ; Bérangère LEPETIT ; Jean-Marie CONSTANS, pigiste ; Nicolas ROBERTI, Unidivers.fr ; Roland MICHON, réalisateur ; Gwendal HAMEURY, Le Télégramme ; Claire MARBOT, indépendante ; Manuel MAGREZ, IUT de Lannion ; Romain ROUX ; Anne GOUEROU, journaliste-réalisatrice indépendante ; Dewi SIBERIL, Brezhoweb ; Kévin STORME, Le Marin ; Nicolas MARGERIN, indépendant ; Charlène FLORES, photographe indépendante, Divergence ; Guy DELAUNAY dessinateur ; Aude ROUAUX, pigiste ; Pascla BEAUDRU, SNME, documentariste ; Ludovic TAC ; Sylvaine SALLIOU, France 3 Bretagne ; Isabelle HALLIEZ, indépendante ; Latifa MADANI, L’Humanité ; Stéphane SIOHAN, Radio France et Le Figaro ; Blandine FLIPO, Le Canard enchaîné, Siné Mensuel, Médiacités ; Pauline DANIEL, RCF Finistère ; Marie-Emmanuelle GRIGNON, Eco-Bretons ; Céline AUTIN, France Bleu ; Marguerite CASTEL, indépendante, administratrice du Club de la presse de Bretagne ; Rodolphe PETÉ, membre du bureau national du SNJ ; Thomas MOYSAN, indépendant ; Adrien LAC, Les Echos ; Gwenole GUIOMARD, indépendant ; Anne Bergogne, retraitée, Le Télégramme, Radio de la mer, groupe Bayard ; Dominique PRADALIÉ, secrétaire générale du SNJ ; Hélène GEFFLOT-THIEBAUD, indépendante ; Denis COUDERC, indépendant ; Agnès ROUSSEAUX, Basta! ; Romuald VUILLEMIN, cinéaste documentariste ; Guillaume THIBAULT, RFI ; Véronique HUNSINGER, pigiste ; Nathalie LAYANI ; Cécilia LACOUR, pigiste ; Geneviève DE LACOUR, APM (Agence de presse médicale) ; Tangi LEPROHON, Le Télégramme ; Justine CAURANT, indépendante ; Elie, GUCKERT, indépendant ; Thomas GOUBIN, indépendant ; Marine VLAHOVIC ; Alice COFFIN, indépendante ; Valéry LARAMÉE DE TANNENBERG, Journal de l’environnement ; Mathieu HAUTEMULLE ; Thierry MORVAN, indépendant, chroniqueur régulier à L’Humanité dimanche ; Corinne MANOURY, pigiste ; Philippe EUZEN, indépendant, ancien journaliste au Monde ; Clara DELPAS, indépendante ; Elodie AUFFRAY, indépendante ; Antonin PADOVANI, pigiste ; François GREGOIRE, Ouest-France ; Sabine GERMAIN, pigiste ; Claudia CARATORI, TV Rennes ; Magali SERRE, réalisatrice, présidente de Disclose ; Anne BURLOT, indépendante ; Laurent JÉZÉQUEL, Télérama, indépendant ; Ricardo PARREIRA, photojournaliste, Worldpressagency ; Francis MARTIN, ancien pigiste à Ouest-France, ancien journaliste territorial, psychanalyste ; Cécile DESCUBES, France 3, présidente du Club de la presse du Limousin ; Alain GUYOT, Ouest-France ; Anne KIESEL, Ouest-France, Le Marin ; Eléonore DUPLAY, France 3 Pays-de-la-Loire ; Dominique SOGNI PIERSON, retraitée du Populaire du Centre ; Karolina RUFFLÉ, Arvorig FM ; Victor LANSELLE ; Philippe GESTIN ; Loup ESPARGILIÈRE, Vert.eco ; Tomaz LAKEN, Radio Kreiz Breizh ; Grégoire SOUCHAY, indépendant ; Clément BARRAUD, Le Sans-Culotte 85 ; Michel TOUTOUS, chroniqueur musical, revue ArMen ; Thomas GUILBERT, journaliste en Normandie, militant SNJ ; Thibaut BOULAIS, journaliste Reporter d’images TVR ; Christian GUYARD, journaliste honoraire, SNJ ; Sarah BENICHOU, pigiste ; Haude-Marie THOMAS, journaliste ; Laurie DEBOVE, La Relève et La Peste ; Martha GILSON, Revue Silence ; Benoit ALLAIRE, Radio Bro Gwened ; Gwenlaouen LE GOUIL, TV Presse, grand reporter et réalisateur pour Arte ; Michel LE TALLEC, journaliste honoraire (Radio France, Europe 2, Le Provençal, Le Marin, Ouest-France, France-Guyane) ; Florian ESPALIEU, indépendant ; Romain HAILLARD, indépendant ; Thomas CLERGET, Bastamag ; Agathe LANTÉ, indépendant ; Valérie LE NIGEN, France Bleu ; Françoise NICOL, Notre Temps ; Marie GUILLET, journaliste ASH ; Maxime RICARD, ASH ; Émeline LE NAOUR, indépendant ; Maïa COURTOIS, journaliste indépendante ; Axelle SZCZYGIEL, journaliste pigiste ; Virginie DE ROCQUIGNY, Indépendante ; Jean Paul LE MENEZ, indépendant ; Sylvie BENEVOLO, indépendant ; Olivier JACQUINOT, journaliste pigiste ; Mathilde SALIOU, mind Fintech, Prenons la Une ; Aude KERDRAON, Ouest-France ; Vanina DELMAS, Politis ; Marjolaine KOCH, journaliste indépendante ; Guillaume BERNARD, Rapports de Force ; Daniel MAUNOURY, photographe ; Metig JAKEZ-VARGAS, kazetennerez emren ; Christophe MOUCHE, ASH Publications ; Isabelle LE GONIDEC, journaliste, SNJ-CGT ; Roger LENGLET ; Léa CHARRON, journaliste ; Guillaume GAMBLIN, revue Silence ; Catherine LE GUEN, Le Télégramme ; Bérénice ALATERRE, Zinfos974 ; Didier LABERTRANDIE, journaliste honoraire et militant au SNJSolidaires ; Carine MAYO, journaliste pigiste ; Jean-Pierre FRAPPIER, Syndicat national des journalistes ; Nathalie BARIL, Ouest-France ; Jean-Luc LE ROUX, Le Télégramme ; Émilie CHARREL, SNJ ; Anthony BELLANGER, Fédération internationale des journalistes (FIJ) ; Celia AMPHOUX, Le Dauphiné Libéré ; Daniel DEFLORIN ; Jean-Jacques ARENE, journaliste honoraire, SNJ ; Daniel BOURDIER, journaliste honoraire, La Montagne, SNJ ; Monique Elisabeth PERROT-LANAUD, indépendante ; Michel MANDRY, journaliste honoraire ; Nicola EDGE, membre du Bureau National du SNJ ; Julien LEGRAND, Le Dauphiné Libéré ; Christiane CHOMBEAU, indépendante ; Gaëlle CLOAREC, journal Zibeline ; Maryse RICHARD, ex-France 2 ; Christian GRAVEZ ; Dominique DUCHESNE, journaliste honoraire ; Hervé SCHULZ, SNJ ; Tanguy MARCHAND, indépendant ; Patrick TARDIT, infodujour.fr ; Christelle GUIBERT, chargée de l’environnement à Ouest-France ; Audrey MIKAELIAN, journaliste-réalisatrice, vice présidente de l’AJSPI ; Anne-Laure LE GALL, Paris Match, SNJ ; Léa MINOD, reporter radio, indépendante ; Rémi-Kenzo PAGÈS, journaliste à Le Média ; Agnès VERNET, indépendante ; Quentin LEPOUTRE, indépendant ; MORVANDIAU, auteur de bande dessinée, dessinateur de presse indépendant ; Éric LEBEC, auteur multimédia ; Patricia BAREAU, journaliste honoraire ; Armelle MENGUY, Le Télégramme ; Céline MERRIEN, Courrier International, SNJ-CGT ; Benoît SOURD, journaliste au Messager à Thonon-les-Bains ; Cyrille CLÉRAN, L’Imprimerie Nocturne ; Pauline MACHARD, indépendant ; Sandy MONTAÑOLA, IUT Journalisme Lannion ; Camille MAGNARD, France Culture ; Corentin LE DOUJET, Le Télégramme ; Eric JOUX, SNJ ; Jennifer PINEL, Le Télégramme ; Marion ROUSSET, pigiste ; Valentin HENRIOT, indépendant ; Grégory FLORENT ; Bruno GAULIN, Radio France, France Bleu Armorique ; Tristan WALECKX, France 2 ; Alain BIHEL, Ouest-France ; Sandrine FEYDEL, France Télévisions ; Samy ARCHIMEDE, Bastamag ; Camille GRANGE, journaliste indépendante ; Fanny PERNOUD, journaliste, réalisatrice pigiste ; Robin JAFFLIN, photojournaliste ; Aurélie DERHEE, directrice photo ; Eloïse PLANTROU, Radio St Ferréol ; Pierre FONTANIER, Ouest-France, Zoo le mag ; Mathilde SIMON, documentaire radio ; Aurélie KIEFFER, journaliste à France Culture ; Benjamin ADAM, la Revue Dessinée ; Jean-Noël NICOLAU, indépendant ; Jacqueline DAVID, secrétaire de rédaction à la retraite, groupe Bayard ; Bernie MÉRIAUX, JRI retraité de France 2 ; Elodie HORN, pigiste ; Gilles LUNEAU, rédacteur en chef de GLOBAL magazine ; Anne CRIGNON, Le Nouvel Observateur ; Aurore GORIUS, LesJours.fr ; Guillaume COUDRAY ; David DÉSILLE, Ouest- France ; Françoise RAMEL, Unidivers, Radio Bro Gwened, Mondoblog, RFI, Femmes ici et ailleurs, Music in Africa ; Nina HUBINET, collectif Presse-Papiers (Marseille) ; Thierry FAVRE, indépendant ; Roland FILY, Le Télégramme ; Lionel FLAGEUL, pigiste Informer ; Eric CAMA, indépendant ; Catherine JONCOUR, indépendante ; Fulvia ALBERTI, Ateliers DoKu ; Sabine CARANTINO, Faire Savoir Faire, SNJ ; Nathalie CARMENI, NVO, CGT ; Odile LESTROHAN, Ouest-France ; Flavien LARCADE, étudiant en journalisme ; L’Éclair d’Auvergne ; Catherine LOZAC’H, Le Télégramme ; Soizic QUÉRO, Ouest-France ; Christian LE MEUT, journaliste ; Pascale DÉSAGNAT, ancienne journaliste en agriculture ; Véronique BERTHONNEAU, Point du jour ; Elise JOLLAIN ; Nicolas THELLIER, Le Courrier de l’Ouest ; Klervi LE COZIC, journaliste pigiste ; Dominique GOUHENANT, La Terre de chez nous ; Angelina BEAUVIR, magazine Rouzig ; Camille ARGOUARC’H, revue Louarnig, Association Keit Vimp Bev ; Francis FORGET, France Télévisions ; Radio Evasion, Le Faou ; Michel SOUDAIS, Politis ; Sarah LEFÈVRE, indépendante ; David LURINAS, LaTéléLibre ; Javier IGLESIAS, Independencia y Libertad ; Silvain GIRE, ARTE Radio ; Mattéo CARANTA, France Culture ; et deux journalistes CDD en Bretagne, « qui préfèrent rester anonymes pour éviter le risque d’être blacklisté ».

Twitter

Collectif de journalistes pour la défense de la liberté d’informer. Une parole libre face aux enjeux de l’agro-industrie. Kelaouiñ : informer en breton

Collectif de journalistes pour la défense de la liberté d’informer. Une parole libre face aux enjeux de l’agro-industrie. Kelaouiñ : informer en breton